Söker du efter "Gud i Odessa och Satan i Paris" av Salomon Schulman? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Gud i Odessa och Satan i Paris
Av Salomon Schulman

Bok- presentation: |
Gud i Odessa och Satan i Paris |
Författar- presentation: |
Salomon Schulman |
![]() |
Redaktör: | Salomon Schulman |
Jiddischlitteraturen vidrör läsarens nerver. Under ytan lurar smärtan eller den oväntade tragikomiken. Nobelpristagaren Isaac Bashevis Singer har blivit översatt i rikligt mått, men en rad andra författare har varit lika uppburna i jiddischvärlden utan att nå en stor publik. Några sådana författare finns samlade i denna volym
Flera av dessa modernister har nu gått ur tiden. De har bott i Kiev och New York, i Vilnius och Johannesburg. Men alla har de rötter i den östeuropeiska jiddischkulturen, vilket deras berättelser återspeglar. Den undre världen i Vilnius konfronteras med den övre i Paris. Ett uppslitande relationsdrama i Montevideo kvitteras med burleska besök i en vinkällare i det bukovinska Czernowitz. Den gränslösa geografin har präglat dessa författarsjälars litterära vandringar.
Utgåvor
Bok: 142614
Anmäl textfel