Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Söker du efter "Drömmar till döds" av Ruth Rendell? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Information från förlaget
Drömmar till döds
Av Ruth Rendell

Bok- presentation: |
Drömmar till döds |
Författar- presentation: |
Ruth Rendell |
![]() |
Alan Groombridge är kamrer vid en liten bankfilial i Suffolk. Han hänger sig åt drömmar om att en dag försvinna med tillräckligt med pengar för att kunna köpa sig frihet från sitt trista arbete och sitt sterila familjeliv. Så en dag rånas banken, men något går snett för rånarna och de flyr med hälften av pengarna. Alan står kvar med resten av pengarna i handen. Och ingen har märkt att han finns där.
Översättning Ann Henning
Ruth Rendell har i en lång serie böcker dokumenterat sig som den psykologiska kriminalromanens mästarinna. Hon har belönats åtskilliga gånger för sitt författarskap och är översatt till 22 språk.
Utgåvor
Pocket
Förlag: Natur & Kultur
Lagerstatus: Definitivt slut
Utgivningsdatum: 20000531
9789127080379
Pocket
Förlag: Legenda
Utgivningsdatum: 1988
9158213163
Bok: 94584
Anmäl textfel