Söker du efter "Nätnyheter : Från sluten produkt till öppen process" av Michael Karlsson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Nätnyheter : Från sluten produkt till öppen process
Av Michael Karlsson

Bok- presentation: |
Nätnyheter : Från sluten produkt till öppen process |
Författar- presentation: |
Michael Karlsson |
![]() |
Utgåvor
Papperstidningarna i Sverige har de senaste åren tappat i upplaga, men når fler människor än någonsin via nätet. Samtidigt skiljer sig journalistiken på nätet från traditionell journalistik och utmanar etablerade arbetssätt, normer och värderingar.
I den här boken görs en genomgång av nätjournalistikens potential och i vilken utsträckning den har realiserats. Boken bygger på internationell forskning och på svenska studier av nätnyheter 2005-2010.
Michael Karlsson, FD, disputerade 2006 på en avhandling om nätjournalistik och är lektor vid Karlstads universitet. Han forskar kring nätjournalistikens utveckling.
Bok: 176922
Anmäl textfel