Söker du efter "Familjen Monstersson. Vem bor i källaren?" av Mats Wänblad? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Familjen Monstersson. Vem bor i källaren?
Av Mats Wänblad, Pelle Forshed
Bok- presentation: |
Familjen Monstersson. Vem bor i källaren? |
Författar- presentation: |
Mats Wänblad |
![]() |
Illustratör: | Pelle Forshed |
Ebba är hemma hos Boris när de plötsligt ser ett par lysande gula ögon i ett fönster i källaren. Vem kan det vara som gömmer sig där? Boris har ingen aning. Han har aldrig varit i källaren, han vet faktiskt inte ens hur man kommer ner i den.
Ännu en härligt överraskande och kul monsterberättelse med läskigt bra bilder! Familjen Monstersson ingår i Rabén & Sjögrens serie med lättlästa böcker för de allra yngsta nybörjarläsarna. Lite text och läsvänlig typografi, pratbubblor med versal text plus massor av roliga färgbilder.
Några röster om tidigare delar i serien:
"Alltså, det är så bra, så bra, så bra. /.../ Det är ju så smart, det där samspelet! Att ha den helt normala och förnuftiga texten och sen låta illustrationerna berätta så mycket mer jag gillar det så mycket." Carolina Landin skolbibliotekarie och bloggare
"en läsa lätt-bok som på lakoniskt kortfattat språk och med glimten i ögat kommer att få många barn att förstå varför det är roligt att läsa." BTJ
Utgåvor
Bok: 270531
Anmäl textfel