Söker du efter "Erfarenhetslexikon : en handbok som bygger på glada, roliga, sura och bittra erfarenheter" av Kjell Eriksson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Erfarenhetslexikon : en handbok som bygger på glada, roliga, sura och bittra erfarenheter
Av Kjell Eriksson, Ola Karlsson

Bok- presentation: |
Erfarenhetslexikon : en handbok som bygger på glada, roliga, sura och bittra erfarenheter |
Författar- presentation: |
Kjell Eriksson |
![]() |
Utgåvor
Gammal är äldst lyder ordspråket. Innebörden är att den som är gammal och har levt länge är vis av erfarenhet. Men med den där boken behöver du inte leva ett helt liv för att bli byns äldste nu kommer uppslagsboken som är full av olika erfarenheter. Glada, roliga, sura, men också bittra erfarenheter som annars hade blivit en uppförsbacke för dig genom livets långa resa. Här finns några av de absolut viktigaste erfarenheterna samlade i en och samma bok.
Om du någon gång i livet tvekar är det bara att ta fram ditt erfarenhetslexikon och ord för ord slå upp det du behöver veta om sådant som: Konfirmation, Skönhet, Mat, Offentlighetsprincipen eller annat smått och gott. Så vill du ha ett helt liv utan fallgropar, läs hela boken!
Författarna Ola Karlsson och Kjell Eriksson, kända från både radio och TV låg bakom boken Pest eller Kolera som också utkom på Bokförlaget DN.
Gammal är äldst lyder ordspråket. Innebörden är att den som är gammal och ar levt länge är vis av erfarenhet. Men nu behöver du inte leva ett helt liv för att bli byns visaste - för nu finns uppslagsboken som är full av olika erfarenheter. Glada, roliga, sura, men också bittra erfarenheter som annars kunde bli en uppförsbacke för dig genom livets långa resa.
Vill du ta gräddfilen till erfarenhet och ett helt liv utan fallgropar slår du bara upp i boken och lär av andras misstag!
Bok: 15539
Anmäl textfel
Kjell Eriksson
Han debuterade som 40-åring 1993 med ”Knäppgöken”, en roman om en vilsen ung man. 1999 kom första deckaren om Ann Lindell vid polisen i Uppsala. Under tio års tid skildrade Kjell Eriksson henne och folket i Uppsalatrakten i totalt tio deckare. Den sista boken i serien kom ut 2009.