Söker du efter "Skuggor : en nattlägesnovell" av KG Johansson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Skuggor : en nattlägesnovell
Av KG Johansson
Bok- presentation: |
Skuggor : en nattlägesnovell |
Författar- presentation: |
KG Johansson |
Nattlägesnovell: Mörkret sväller överallt där det borde vara ljust
Allt är bra. Som det ska. Med korsordets givna svar och städandets strikta ritualer försöker Mia hålla mörkret på avstånd. Men skuggorna i lägenheten brer ut sig och visar sig där inga skuggor borde finnas. Håller Mia på att bli vansinnig? Eller har något fruktansvärt tagit sig in i lägenheten för att förgöra henne orch resten av familjen?
KG Johansson har skrivit en psykologisk skräcknovell där Mias förtvivlade försök att ordna tillvaron i hanterbara bitar snarare göder vansinnet som hotfullt sväller i hörnen.
Skuggor är en nattlägesnovell och ges ut samtidigt som Johan Rings Kärlen, Helena Dahlgrens #nofilter och Caroline L Jensens Ser dig. Novellerna går att läsa precis som vanliga texter, men för den som vågar slå på nattläget finns mer att finna i mörkret.
#mixnovell #skräck #nattläge
Lästid 19 minuter.
Utgåvor
Bok: 247539
Anmäl textfel