Söker du efter "Fågeldansen : romanen om Elling" av Ingvar Ambjørnsen? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Fågeldansen : romanen om Elling
Av Ingvar Ambjørnsen

Bok- presentation: |
Fågeldansen : romanen om Elling |
Författar- presentation: |
Ingvar Ambjørnsen |
![]() |
Originaltitel: | Fugledansen |
Översättare: | HansJacob Nilsson |
Vilsen och förvirrad efter sin mors bortgång befinner sig Elling på en psykiatrisk institution. Han sover mest hela tiden, har ingen lust att äta eller prata.
Men så får han dela rum med den oändligt store och oändligt snälle Kjell Bjarne. En skör vänskap uppstår mellan de två männen och sakta börjar Elling leva igen.
I tillbakablickar möter vi också Elling och hans mor i ett förtvivlat försök till normal semester på den spanska badorten Benidorm. Sedd genom Ellings naiva och ovana ögon framstår charterresan i all sin absurditet, komplett med Holiday Inn, vino tinto och fågeldans.
Filmen »Mors Elling«, som baseras på Fågeldansen visas just nu på biograferna. Den första filmen om Elling blev en stor framgång i både Norge och Sverige. Den är en av de största succéerna genom tiderna inom norsk film och Oscarsnominerades 2002 i kategorin bästa utländska film.FÖRFATTAREN: Ingvar Ambjørnsen är en av Norges mest välkända författ-
are. 1995 tilldelades han det prestigefyllda norska Brage-
priset, Norges motsvarighet till Augustpriset, för Fågeldansen.
Utgåvor
Vilsen och förvirrad efter sin mors bortgång befinner sig Elling på en psykiatrisk institution. Han sover mest hela tiden, har ingen lust att äta eller prata varför skulle han göra det, när de tvångsförflyttat honom från hans lägenhet och till och med tagit ifrån honom albumen med urklipp om Gro Harlem Brundtland.
Men så får han dela rum med den oändligt store och oändligt snälle Kjell Bjarne. En skör vänskap uppstår mellan de två männen och sakta börjar Elling leva igen.
I tillbakablickar möter vi också Elling och hans mor i ett förtvivlat försök till normal semester i den spanska badorten Benidorm. Sedd genom Ellings naiva och ovana ögon framstår charterresan i all sin absurditet, komplett med Holiday Inn, vino tinto och fågeldans.
Fågeldansen är berättelsen om Elling, en person som vill väl men som ibland kan ha svårt att förstå världen en värld som i sin tur inte alltid blir klok på honom. Historien om honom, hans mor och Kjell Bjarne svänger från djupaste avgrund till den mest hejdlösa slapstick.
Filmen om Elling blev en stor framgång i både Norge och Sverige. Den är en av de största succéerna genom tiderna inom norsk film och Oscarnominerades 2002 i kategorin bästa utländska film. Till jul 2003 beräknas nästa film om Elling ha norsk premiär, »Mors Elling«, som baseras just på Fågeldansen.FÖRFATTAREN Ingvar Ambjørnsen (f.1956) är en av Norges mest välkända. 1995 tilldelades han det prestigefyllda norska Bragepriset, Norges motsvarighet till Augustpriset, för Fågeldansen
Bok: 129849
Anmäl textfel