Dit ödets vägar bär
Av Anne Karin Elstad

Bok- presentation: |
Dit ödets vägar bär |
Författar- presentation: |
Anne Karin Elstad |
![]() |
Utgåvor
Våren 1940 ockuperar tyskarna Norge, och den närmaste staden Kristiansund, där Julies och Jørgens äldste son Krister går på gymnasiet, bombas. Oron hänger som ett svart moln över Storvik, där nu familjen har utökats med ytterligare en pojke samt en mycket efterlängtad flicka.
Trots att Jørgen avskyr nazismen är han misstrodd eftersom hans bror Ivar är gift med en tyska. Och visst finns det människor i bygden som sympatiserar med Hitler och ansluter sig till Nasjonal samling. Det är under sådana förhållanden inte alltid lätt att veta vem man kan lita på.
Samtidigt går livet sin gilla gång, och för Julie och hennes familj är även vardagslivet fyllt av dramatiska och omvälvande händelser .
Tidigare böcker om Julie och hennes familj: Till dess morgonvinden blåser och Såsom dina dagar.
Tredje boken om Julie och hennes familj som vi känner från Till dess morgonvinden blåser och Såsom dina dagar.
Våren 1940 betyder tysk ockupation av Norge, och staden Kristiansund där Julies och Jørgens äldste son Krister går i gymnasiet bombas. På gården Storvik har familjen utökats med en pojke till och en mycket efterlängtad flicka. Men oron för hur det ska gå för dem alla i dessa orostider är svår.
Anne Karin Elstad är en av Norges mest lästa författare. Även här i Sverige är hon mycket uppskattad, inte minst för sin serie om familjen på Innhaug.
Bok: 14094
Anmäl textfel